
To, że strach ma wielkie oczy wpajane jest nam od dzieciństwa, lecz przysłowie niewiele pomaga jeżeli chodzi o wizytę u dentysty. Większość ludzi dorosłych boi się stomatologa tak, jakby stomatolog chciał zrobić im krzywdę. A dentysta jest specjalistą, który chce tylko pomóc i ulżyć w cierpieniu z powodu bólu zęba. Dziś każdy gabinet dentystyczny w przychodni NFZ wyposażony jest w nowoczesną aparatura, która stwarza pacjentowi pewien komfort. A prywatne gabinety dentystyczne wyposażone są jeszcze bardziej komfortowo, także nie ma powodu bać się wizyty u stomatologa. Aby zostać dentystą trzeba ukończyć studia lekarskie o kierunku stomatologia. Stomatologia jest działem medycyny, który zajmuje się funkcjonowaniem, leczeniem i patologiami zębów. Jak również leczeniem przyzębia, błony śluzowej, języka, stawu skroniowo-żuchwowego i tkanek w jamie ustnej. Stomatolodzy mogą również zdobywać specjalizację np. w chirurgii stomatologicznej, w chirurgii szczękowo-twarzowej, ortodoncji, stomatologii dziecięcej, czy protetyce stomatologicznej.
Roczny przegląd kondycji zdrowotnej zębów w gabinecie dentystycznym to niezbędne minimum, by cieszy się pięknym uśmiechem każdego dnia. Dentysta to lekarz, który posiada niezbędną wiedzę z zakresu stomatologii. Stomatolog zajmuje się m.in. patologiami i leczeniem zębów, przyzębia, języka oraz innych tkanek jamy ustnej. Większość osób wie, że ból zęba jest bardzo dokuczliwy. Warto dbać o zęby i nie doprowadzać do złego stanu zębów. Obecna stomatologia potrafi uratować zęby, które jeszcze kilka lat temu były tylko usuwane. To jednak wymaga wtedy czasu, wiedzy i wytrwałości dentysty. Jednak, gdy już dojdzie do utraty zęba można wstawić różnymi technikami nowy ząb. Utrata zęba to z reguły duży stres, a brak zębów dodaje osobie lat. Gabinet dentystyczny powinien być przede wszystkim czysty, wszystkie narzędzia używane podczas zabiegów każdorazowo odkażone. To bardzo ważne, by pacjent nie zaraził się jakąś chorobą. Warto dbać o swoje zęby, ponieważ jak wiadomo raz utracony ząb nigdy nie odrośnie.
Nawet jeśli gabinet dentystyczny przerażał cię dosłownie od zawsze, nie oznacza to jeszcze, że rozwinęła się u ciebie dentofobia. Nie jest ona bowiem zwykłym lękiem. To zaburzenie psychiczne, takie samo jak każda inna fobia, które charakteryzuje się nasilonymi i zintensyfikowanymi objawami oraz często wymaga leczenia. Jak możesz rozpoznać u siebie taką przypadłość? Zwróć po prostu uwagę na swoje myśli, zachowanie i reakcje ciała, gdy następnym razem odwiedzisz dentystę. Objawy w dentofobii nie przypominają bowiem zwykłego strachu. W tej chorobie dentysta staje się dla ciebie kimś na miarę potwora z najstraszniejszych snów, na którego sam widok twoje ciało reaguje tak, jak gdyby zaraz miało stanąć do walki. Oddech przyspiesza. Nieraz jest tak szybki, że dosłownie nie możesz złapać tchu. Serce bije jak szalone, nogi zaczynają drżeć, a ty myślisz wyłącznie o ucieczce. Jeżeli stomatolog doprowadza się do tego rodzaju objawów, możesz stwierdzić, że rzeczywiście cierpisz na dentofobię, czyli poważny lęk przed dentystą.
Leczenie kanałowe - inaczej endodontyczne- to usunięcie miazgi z kanałów, wykonania ich dezynfekcji, następnie dentysta szczelnie wypełnieni kanały odpowiednimi materiałami a na koniec zabezpieczy koronę kliniczną zęba. Leczenie kanałowe stomatolog zaczyna od usunięcia próchnicy z zęba i wykonania odpowiedniego dojścia do kanałów korzeniowych. W kolejnym etapie oczyszcza kanały korzeniowe i nieco je poszerza, aby dodatkowo usunąć jakiekolwiek bakterie, które mogły przejść do zębiny. Następnie dentysta płucze powstały otwór stomatologicznym roztworem podchlorynu sodu co ma za zadanie zdezynfekować kanały czyli pozbyć się bakterii. Po dokładnym opracowaniu i zdezynfekowaniu kanałów stomatolog osusza je i wypełnia specjalnymi preparatami. Na rynku obecnie dostępnych jest mnóstwo preparatów do wypełniania kanałów korzeniowych. Leczenie kanałowe najczęściej prowadzone jest w znieczuleniu miejscowym jednak pacjent nie może być na nie uczulony. Najlepiej regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny. Wskazane są profilaktyczne przeglądy co pół roku. Uda się wówczas uniknąć zaawansowanego leczenie zęba jakim jest leczenie kanałowe i bólu związanego z chorym zębem.
W protezie dentystycznej dentysta zakłada koronę lub most, aby zakryć utracony ząb. Dentyści zapewniają wiele zabiegów dentystycznych, takich jak leczenie kanałowe i usuwanie zębów mądrości. Dentysta w Zabrzu oferuje leczenie profilaktyczne i opiekę w Strefie Higieny Pracy (powołanej przez Międzynarodową Komisję Czerwonego Krzyża) umożliwia lekarzowi identyfikację problemów zdrowotnych jednostki. Dawno temu w stomatologii chodziło o unikanie infekcji zębów, plomb i nieświeżego oddechu. Jednak współczesna stomatologia bardziej koncentruje się na implantach zębowych wierzbówka silikonowa - leczenie kanałowe. Wypełnianie kilku ubytków czy usuwanie kamienia nazębnego dla większości ludzi może wydawać się czarną magią, ale to chleb powszedni zabrzańskiego dentysty. Aby ich praca odniosła sukces, projektant musi wykazać się dużą empatią do pacjenta.